Wyroki sądów w sprawach spadkowych

Zobacz czy Twoją sprawę rozpatrywał już sąd!

Wyliczenie kwoty należnej tytułem zachowku wymaga ustalenia udziału spadkowego stanowiącego podstawę obliczenia zachowku oraz ustalenia wartości pieniężnej spadku z uwzględnieniem darowizn poczynionych …

Ten wyrok pokazuje, że prawo do zachowku, choć silnie chroni interesy najbliższych zmarłego, nie jest absolutne. Sądy mogą ograniczyć to prawo w …

Artykuł omawia termin, od którego zobowiązany z tytułu zachowku popada w stan opóźnienia, co warunkuje naliczanie odsetek ustawowych. Wyjaśnia, że określenie tego …

Bezpodstawność wydziedziczenia powoduje, że osoba wydziedziczona bez przyczyny zostaje wyłączona z dziedziczenia ustawowego, może jednak domagać się należnego jej zachowku, powołując się …

Zgłoszenie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, przez uprawnionego do zachowku zarzutu nieważności testamentu przerywa bieg przedawnienia jego roszczenia o zachowek. WyrokSądu Okręgowego w Olsztynie …

Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się darowizn dokonanych przed wię­cej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, na rzecz osób, które nie dochodzą …

Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 13 września 2022 r. II CSKP 485/22 Skład sądu Pierwszy Prezes SN Małgorzata Manowska (przewodniczący) …

„Darowizną” doliczaną do spadku może też być rzecz lub kwota otrzymane w wyniku zniesienia współwłasności. Każda czynność prawna powodująca przesunięcie majątkowe, skutkujące …

W końcu uchwała Sądu Najwyższego przesądziła wieloletnie wątpliwości prawne. Można domagać się od innych spadkobierców wynagrodzenia za korzystanie z całości rzeczy ale …

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 września 2022 r. Wyeksmitowanie starszego i chorego rodzica z domu, połączone z zerwaniem kontaktów, może …