Polskie prawo nakłada obowiązek podatkowy w związku z otrzymanym spadkiem. W przypadku nabycia na własność rzeczy lub praw majątkowych w Polsce w drodze dziedziczenia, polecenia testamentowego, zapisu windykacyjnego, zapisu zwykłego lub dalszego zapisu majątek podlega opodatkowaniu. Istnieją jednak uwarunkowania, w których spadkobierca jest zwolniony z tego obowiązku. W artykule przedstawiamy, w jakich sytuacjach możesz uniknąć płacenia podatku od spadku, jakie kroki należy podjąć, aby skorzystać ze zwolnienia oraz jakie są kluczowe terminy
i warunki związane z poszczególnymi przypadkami. Dowiedz się, kto może liczyć na zwolnienie podatkowe i jakie dokumenty są niezbędne do jego uzyskania.
Należysz do najbliższej rodziny:
Do tej kategorii zaliczają się: małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, ojczym oraz macocha. Aby skorzystać ze zwolnienia musisz spełnić podstawowe warunki:
- Za pomocą formularza SD – Z2 zgłoś właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego informację o otrzymaniu spadku.
- Zgłoszenia dokonaj w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub dnia zarejestrowania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia albo po uzyskaniu europejskiego poświadczenia spadkowego.
W przypadku, gdy informację o otrzymanym spadku dostałeś po upływie 6 miesięcy, koniecznie zgłoś jego nabycie naczelnikowi urzędu skarbowego z odpowiednią dokumentacją, która uprawdopodobni ten fakt, nie przekraczając przy tym okresu 6 miesięcy od otrzymania informacji. W tej sytuacji również przysługuje Ci prawo do zwolnienia od podatku.
Nie należysz do najbliższych krewnych spadkodawcy, ale dziedziczysz własność przedsiębiorstwa lub udział w nim i będziesz prowadził je przez okres najbliższych 2 lat od dnia jego nabycia.
W powyższym przypadku również należy zgłosić nabycie przedsiębiorstwa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu SD-ZP, wraz z ewentualnym załącznikiem SD-ZP/A, w przypadku gdy wiersze są niewystarczające do wykazania składników danego przedsiębiorstwa.
Pamiętaj, aby zgłoszenia dokonać w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku wydanego przez sąd lub dnia zarejestrowania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia albo po uzyskaniu europejskiego poświadczenia spadkowego.
Nabyłeś od spadkodawcy:
- prawa autorskie i prawa pokrewne
- prawa do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych
- wierzytelności, które wynikają z nabycia tych praw,
- środki z pracowniczego programu emerytalnego
- środki zgromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym oraz indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego
- kwota składek zewidencjonowanych na
subkoncie
Nabyłeś gospodarstwo rolne:
Aby skorzystać ze zwolnienia od podatku musisz spełnić następujące warunki:
- W wyniku nabycia gruntów utworzysz lub powiększysz gospodarstwo rolne o powierzchni nie mniejszej niż 11 ha i nie większej niż 300 ha oraz jako nabywca będziesz prowadził je przez co najmniej najbliższe 5 lat od momentu nabycia.